Danes zanimanje za probiotike vseh vrst in oblik zelo narašča. Razlog za to so številna znanstvena odkritja, ki dokazujejo blagodejne učinke probiotikov na skoraj celotno telo.
Večina nas ob besedi probiotik prikliče v misli podobe jogurta, ker smo tega vajeni iz vseh televizijskih oglasov, kajne? Žal pa z jogurtom ne pridobimo skoraj nič probiotikov.
A »dobrodelne« bakterije niso marketinški trik ali običajen modni trend v prehrani.
Žive kulture teh prijaznih bakterij v obliki fermentirane hrane so uporabljali že naši predniki, ker so vedeli, da lahko zelo pomagajo pri preprečevanju in zdravljenju številnih bolezni.
Danes zanimanje za probiotike vseh vrst in oblik zelo narašča. Razlog za to so številna znanstvena odkritja, ki dokazujejo blagodejne učinke probiotikov na skoraj celotno telo.
Dobre bakterije “za življenje”
Beseda “probiotik” izvira iz grškega “pro bios”, kar dobesedno pomeni “za življenje”.
Ste vedeli, da v nas živi kar 100 trilijonov bakterij. Kar 95 odstotkov teh je v našem prebavnem traktu, druge kolonije pa so še na koži, v dihalnih poteh, ustih in na območju genitalij. V našem prebavnem traktu živi veliko več kot 1000 različnih vrst bakterij, ki nam pomagajo razgraditi hrano in absorbirati hranila.
Antibiotiki (anti bios – ubijalci življenja) ali zdravila, namenjena uničevanju škodljivih a žal tudi koristnih bakterij , lahko načnejo tudi zdravo črevesno floro, ki nam pomaga prebavljati, zato zdravniki sočasno ob jemanju antibiotikov pogosto predpišejo jemanje probiotikov, da se prebavni trakt ponovno naseli z zdravimi bakterijami.
Raziskave potrjujejo, da lahko probiotiki pomagajo pri številnih drugih zdravstvenih težavah:
Probiotiki pomagajo pri različnih vrstah prebavnih motenj
Pomagajo pri bolečinah v trebuhu, krčih, napihnjenosti, driski in zaprtju. Lahko so koristni za ljudi s sindromom razdražljivega črevesja.
Probiotiki pomagajo pri splošnem upravljanju prebave, tudi če oseba nima posebnih zdravstvenih težav.
Ohranjajo zdravje sečil
Redna uporaba probiotikov lahko prepreči napad slabih bakterij na sečni sistem. To dosežemo z ohranjanjem populacije zdravih bakterij v telesu.
Okužbe sečil so zelo pogoste, zlasti pri ženskah. Večina okužb izgine z antibiotiki, vendar raziskave kažejo, da jih je mogoče ozdraviti približno 30 do 40 odstotkov.
Z rednim jemanjem probiotikov lahko preprečite ponovitev te bolezni.
Preprečujejo vaginalne okužbe
Tako kot prebavni trakt so naši intimni organi odvisni od krhkega ravnovesja dobrih in slabih bakterij.
Ko je to ravnovesje porušeno, lahko povzroči več zelo pogostih in neprijetnih okužb.
Bakterijska okužba intimnih organov lahko povzroči tudi glivično okužbo.
Varujejo zdravje matere in ploda
Probiotiki imajo lahko posebno vlogo pri zdravju mater, saj so nosečnice še posebej dovzetne za vaginalne okužbe.
Ker je bakterijska vaginoza eden od dejavnikov, ki povzročajo prezgodnji porod, so se probiotiki ponovno izkazali kot potencialna dobrina, a tokrat tudi za zdravje ploda.
Krepijo imuniteto
Ena od glavnih funkcij zdravih bakterij je spodbujanje imunskega odziva.
Z uživanjem hrane, bogate s probiotiki in ohranjanjem kakovostne črevesne flore, lahko okrepite svoj imunski sistem.
Zmanjšujejo tveganje za alergije in astmo
Študija PANDA (probiotiki in alergije) iz leta 2007 je dokazala, da obstaja močna povezava med črevesno floro in alergijami.
Raziskovalci so izbrali ženske, ki so trpele za sezonskimi alergijami ali katerih partnerji so trpeli za alergijami, tako da so imeli tudi njihovi otroci veliko možnosti za razvoj alergij in astme.
Nosečnice, ki so med nosečnostjo jemale probiotike, so imele 80 % manjšo pojavnost alergij, dermatitisa in astme pri otrocih.
Viri probiotičnih bakterij
Glavni viri probiotičnih bakterij so fermentirani izdelki, kot so kefir, kislo zelje, domači nekuhani sir ki vsebujejo probiotične bakterije.
Če potrebujete večji odmerek probiotičnih bakterij, še posebej po zdravljenju z antibiotiki, ali v primerih prebavnih motenj, alergij ali astme, jih lahko kupite v lekarnah, eko trgovinah ali prodajalnah z zdravo prehrano.
Pazite, da ne vsebujejo umetnih barvil, arom, konzervansov ali glutena.
Po antibiotikih potrebujemo 3 mesečno terapijo s probiotiki , ker potrebuje črevesna flora 3 mesece, da se vrne v prvotno stanje.
2 meseca potrebujejo zdrave bakterije, da se naselijo v telesu. Če jemljemo probiotike manj kot 2 meseca, se ne bodo naselile.
Za vzdrževanja zdrave črevesne flore (ko smo zdravi), jemljemo 2 meseca 1 kapsulo dnevno (3x letno), vmes pa vzdržujemo zdravo črevesno floro z jemanjem probiotikov 1 teden na mesec.
ZDRAVO ČREVESJE = ZDRAVO TELO ; 70% IMUNSKEGA SISTEMA CELIC LEŽI V ČREVESJU
Preverjeno kakovostne probiotike lahko dobite v naši spletni trgovini.
In še koristen nasvet pred poletnimi oddihi:
• 5 dni pred potovanjem začnemo in jemljemo celo pot.
Alma iz Ekolife ekipe