Zdravilne lastnosti žajblja se nanašajo na zelo širok spekter bolezni – od demence in slabega spomina, lajšanja PMS in drugih ženskih tegob, pa vse do zdravljenja sladkorne bolezni.
Že tisočletja žajbelj (lat. Salvia officinalis) ni bil le pomembna začimba v kuhinji, ampak tudi priljubljeno zeliščno zdravilo v tradicionalni medicini.
Njegovo latinsko ime Salvia pomeni “rešiti”, zato ga pogosto imenujejo “rešitelj žajblja”.
Ta sredozemska rastlina je bogata z vitamini A, B, C in K, vsebuje pa tudi hlapna olja, flavonoide, fenolno kislino …
Vsebuje tudi zdravilno rožmarinsko kislino, ki deluje antioksidativno in zmanjšuje vnetne reakcije v telesu.
Zdravilne lastnosti žajblja se nanašajo na zelo širok spekter bolezni – od demence in slabega spomina, lajšanja PMS in drugih ženskih tegob, pa vse do zdravljenja sladkorne bolezni.
Znano je, da čaj iz posušenega žajblja med drugim spodbuja prebavo in tek, lajša menstrualne težave pri ženskah, blaži okužbe v ustni votlini, blaži vneto grlo, zmanjšuje prekomerno potenje, deluje kot naravni diuretik in čisti telo toksinov.
Žajbelj čisti tudi sluz iz telesa in vas tako ščiti tudi pred boleznimi.
Prednosti žajbljevega čaja
Praktična uporaba žajblja
1. Naravni repelent na vrtu
To sredozemsko rastlino je enostavno gojiti na lastnem vrtu.
In dobra novica je, da deluje tudi kot naravni repelent, ki odganja škodljivce. Če ga imate na vrtu, vam ni treba kupovati nobenih umetnih insekticidov.
Po drugi strani pa njeni cvetovi privabljajo koristne opraševalce, kot so čmrlji, čebele in metulji.
2. Proti negativni energiji
Indijanska plemena so sežigala posušeno travo žajblja, da bi preprečila negativno in slabo energijo ter spodbudila zdravljenje.
Šamani so zažigali liste žajblja nad ognjem, da bi spodbujali zdravljenje, modrost in dolgoživost.
3. Naravna sestavina za kopel
Za sproščujočo kopel topli vodi dodajte pest himalajske soli in eterično olje žajblja. Ta kopel ima pomirjujoč in revitalizirajoč učinek po napornem delovnem dnevu.
4. Univerzalno gospodinjsko čistilo
Verjeli ali ne, eterično olje žajblja lahko uporabite tudi kot sestavino naravnega večnamenskega čistila za dom.
Mešanica nekaj kapljic žajbljevega olja, kisa, alkohola in nekaj kapljic naravnega detergenta za pomivanje posode bo odlično orodje za bleščeč sijaj površin v vašem domu.
5. Pomoč pri težavah s kožo
Z eteričnim oljem žajblja si lahko pomagate pri zdravljenju dermatitisa in atletskega stopala.
Deluje proti glivicam zahvaljujoč sestavinam, kot sta kafra in kamfen.
6. Za sijaj in mehkobo las
Ste vedeli, da si lahko po šamponiranju lase splaknete z žajbljevim čajem?
Na ta način se ne boste znebili le odvečne maščobe v predelu lasišča, ampak se bodo vaši lasje tudi zmehčali in dobili zdrav sijaj.
Pomembno!
Čeprav je žajbljev čaj izjemno zdravilen, z njim ne smete pretiravati zaradi vsebnosti tujona in kafre, ki v večjih količinah lahko škodujeta telesu.
Žajbljevi listi namreč vsebujejo tujon, ki je topen v alkoholu. Tujon je rahlo strupen, če bi ga zaužili večje količine in dolgoročno, zato ne svetujemo namakanja žajbljevih listov v etanolu ali domačem žganju za notranjo uporabo. Če pa že, moramo jemanje žajbljevih pripravkov za notranjo uporabo prenehati po štirinajstih dneh ali pa uporabiti take pripravke, ki vsebujejo vse učinkovine žajbljevih listov, razen tujona.
Pripravila: Alma iz ekipe Ekolife natura