Brezplačna dostava
pri naročilu nad 30 €
100% varen nakup
vrnemo kupnino
Dostava v 2 dneh
Ob naročilu do 13h
Garancija zadovoljstva
30 dnevna garancija
Brezplačna dostava
pri naročilu nad 30 €
100% varen nakup
vrnemo kupnino

Čemaž – pravo darilo pomladi za naše zdravje in za razstrupljanje telesa

Čemaž je ena izmed najbolj užitnih divjih rastlin z mnogimi odličnimi lastnostmi, ki skrbijo za naše zdravje in nas očistijo po dolgi zimi.

Čemaž je zares pravo darilo spomladanskega časa, saj velja za eno najbolj zdravih užitnih divjih rastlin z mnogimi odličnimi lastnostmi, ki nam pomagajo pri razstrupljanju in poskrbijo za naše zdravje. Je ena prvih rastlin, ki tako kot regrat po dolgi zimi prikuka na plano in prav zato jo radi uporabljamo v spomladanskih solatah, namazih, juhicah in še marsičem drugem. 

Sedaj, ko nas je končno ujelo prvo pravo spomladansko deževje, bo zares pognal po vseh hribčkih in z lahkoto se odpravite na popoldanski izlet sredi tedna ali počakate na več prostega časa za vikend, in si ga naberete nekaj na zalogo!

GLAVNE LASTNOSTI ČEMAŽA

Pravimo mu tudi divji česen. Najdemo ga predvsem na podlagi, ki je bolj vlažna in kisla, zato ga boste velikokrat našli v bližini potokov, močvar in v bolj zatišni legi. Je pravi prijatelj senčke in vode, po njem pa nedvoumno diši cel gozd – po česnu. Je divji sorodnik nam zelo dobro poznanega česna in ko prelomimo njegov list, bo zavel prijeten vonj česna.

Čemaž se uporablja za čiščenje in razstrupljanje v pomladnem času. Vsebuje ogromno klorofila, ki je velja za razstrupljevalca in antioksidant, hkrati pa pripomore pri čiščenju krvi, prebavil, sečil, dihalnih poti in kože, cenjen je pa tudi zaradi svoje vloge pri uravnavanju krvnega tlaka in zniževanju holesterola. Ima skoraj toliko vitamina C kot limone, bogat pa je tudi s kalijem, kalcijem, selenom in železom.Vsebuje veliko betakarotena – antioksidanta, ki v našem telesu igra močno vlogo pri obnavljanju tkiva in tvorbi močnih zob in kosti, spodbuja prebavo, delovanje ledvic in pomaga pri čiščenju sečnih poti. Še in še bi lahko naštevali, zakaj je res dobra ideja, da se ga spomladi najemo, saj ga je v izobilju, pa tudi koristnih lastnosti za nas ima nešteto! 

Podobno kot regrat je tudi čemaž izredno cenjen v naravnem zdravilstvu, s pridom ga pa lahko uporabimo tudi pri kuhi. Pravijo mu tudi naravni antibiotik, ima malo pekoč okus in za mnoge celo boljšega kot njegov sorodnik česen. Najboljši je svež, saj s sušenjem in toplotno obdelavo izgublja svoje učinke. 

IDEJE ZA UPORABO ČEMAŽA V NAŠEM GOSPODINJSTVU IN KUHI

1.    Čemažev pesto

Zvrhano prgišče čemaža nasekljamo na manjše kose, postavimo v mešalnik in ga zmešamo z nekaj soli, popra in olja (odličen je z olivnim), dodaten okus bodo pa doprinesli tudi orehi, lešniki ali mandlji, če jih dodamo nekaj zraven. Poper izpustimo, če nam ni všeč preveč pikantno, saj je čemaž že sam po sebi pikanten. Shranimo v hladilniku v kozarčku in uporabimo pri pripravi testenin, namazov, odlično je pri vseh slanih jajčnih jedeh, … 

2.    Čemažev shranek v olju

Spasiran čemaž z malo večjo količino soli zmešamo z oljem v razmerju 3:1 (na tri dele čemaža en del olja), shranimo v čiste kozarčke in po vrhu zalijemo z žlico olja. Tak shranek lahko uporabite za dodatek juhicam, namazom, pitam, … pa tudi držal vam bo nekaj mesecev v hladilniku in ohranil originalni okus!

3.    Čemaževa krepilna juhica

Osnovo sestavlja pasiran čemaž z nekaj vode, maščobo (olje ali karkoli drugega), soljo in kančkom limoninega soka – in to mešanico prekuhamo. Že takšna juhica vam bo dodobra privezala dušo. Za dodatni okus pa se juhica zgosti z dodatkom krompirja, ki ga lahko skuhate prej, ali pa v čemaževi juhici in potem vse skupaj spasirate, dodatkom navadne buče, pora, smetane, ali pa kar vsega naštetega. Čemaž lahko dodate kot začimbo v siceršnjo zelenjavno juhico oziroma ga nasekljate zraven kot krepčilni pikantni dodatek. Variant je zares veliko in poljubno lahko mešate okuse. 

4.    Čemaž v mešani solati

Čemaž nasekljate oz. narežete na malo manjše liste, pa dodate siceršnji solati, ki je v tem času sestavljena iz regrata, morebiti motovilca, kislega zelja ali navadnega zelja, … Osvežilno in zelo zdravo!

5.    Čemažev namaz

Odličen namaz boste dobili tudi, če bo v njem dodan čemaž! Pripravite enostavni skutni namaz iz domače skute z dodatkom soli, popra, potem pa vanj nasekljajte dobršno količino čemaža. Ali pa napravite jajčni namaz s pasiranimi jajčki, poljubnim sirom in dodanim čemažem ter kančkom olivnega olja. Zlasti pri namazih lahko pustite svoji domišljiji, da gre na pašo. 

6.    Čemaževa pita

Navdušeni boste nad pito iz svežega čemaža, ki ga zmešate z domačo skuto, nekaj jajci in ta namaz zavijete v vlečeno testo ter spečete na 180 stopinjah, približno eno uro naj bo v pečici. Super okusno! 

Zavitek lahko naredite tudi iz svežih kopriv (prekuhanih) ali listov mlade špinače, ki jim dodate narezane liste čemaža, nekaj maščobe in kakšno jajce, da bo povezalo vse skupaj. Spomladanske pite so pravo darilo za naše telo, saj lahko v njih uporabimo prve sveže dišeče in zdravju koristne rastline!

7.    Jutranji zeleni smoothie s čemažem

Ste navdušeni nad smoothiji? Jutranji smoothie, zlasti če ga radi pripravljate »na slano«, torej z dodatkom zelene, korenja, špinače, … bo odlično popestril tudi čemaž. Zmešate ga enostavno z ostalimi sestavinami in užijte požirek zdravja že navsezgodaj!

To zdravo rastlino lahko dodamo praktično kamorkoli, kjer bi dodali česen. Velja priporočilo, da ne pretiravajte s količino svežega čemaža, saj če se preveč najemo svežega čemaža, nam lahko težje vpliva na želodec. V smoothieju naj bo to torej ena od sestavin, ne pa glavna.

Pa še malo opozorilo za vse vnete nabiralce! 

V zgodnjem spomladanskem času se ga skorajda ne da zamenjati s čim drugim, saj velja za eno izmed prvih spomladanskih rastlin, pa tudi vonj je nedvoumen – po česnu. Krasijo ga ozki, suličasti listi, ki rastejo vsak zase, ne raste v šopu! Zrastejo od 25 do 30 cm visoko, najbolj koristni pa so čisto mladi. Užitni so tudi njegovi okusni popki, ki jih nabiramo takoj, ko zrastejo, uživamo kar tako ali pa vložimo v olje, dodajamo solatam, juham, … 

Dlje kot smo v pomladi, več podobnih rastlin se mu pridruži. Ena od njih je šmarnica (ki je strupena!), druga, s katero ga pogosto zamenjajo, ali pa jo slučajno naberejo zraven, je pa čmerika. Zamenjali so ga tudi že za strupeni jesenski podlesek, zato pazite, kako ga nabirate in predvsem bodite prepričani, da je to prava rastlina. In najpomembnejše, nabirajte ga posamično po listih in ne v šopih. Na tak način ne boste zamenjali z nobeno drugo rastlino. Čemaž raste posamično v listih in ti imajo dolg samostojen ozek pecelj. Tako čmerika kot šmarnica sta zelo različni od tega, zato ne tvegajte in nabirajte vsak list posebej. 

Ne zanašajte se samo na to, da boste prepoznali po vonju. Ko namreč pomanete en list med prsti ali pa ga prelomite, se dlani navzamejo vonja in ne bo več jasno razvidno pri vseh naslednjih listih, ali imajo vonj ali ne. 

Zato si, če niste gotovi, s seboj na sprehod vzemite spremstvo nekoga, ki ga zna nedvoumno prepoznati. 

Veliko zdravih, krepilnih užitkov vam želimo pri uporabi čemaža!

Pripravila: Ekipa Ekolife natura

e-Novice

Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.
Ob prijavi na novice, vam podarimo 10 sladkih veganskih receptov.

Povežite se.

Poiščite nas na družbenih omrežjih.
Brodišče 28, 1236 Trzin
(+386) 41 370 414 (internetna prodaja)
(+386) 40 845 996 (veleprodaja)
info@ekolife.si
Povežite se
E-novice
Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.
Povežite se
E-novice
Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.
Brodišče 28, 1236 Trzin
(+386) 41 370 414 (internetna prodaja)
(+386) 40 845 996 (veleprodaja)
info@ekolife.si
Copyright © Ekolife Natura 2021. Vse pravice pridržane.